Temrin Mayıs-Haziran 2016

Mayıs-Haziran 2016

9 TL

Bu sayımızda Kazak ulusunun sanat ve düşünce alanında iz bırakan önemli şahsiyetlerini hayatları ve eserleri üzerine yazılan yazı ve yapılan değerlendirmeler, kıymetli yazar ve çevirmenlerin emeğiyle sizlere ulaşıyor.

Kategori: İki Aylık Edebiyat Dergisi

Yayınevi: Ferfir Yayınları

ISSN: 1308-3244

Barkot: 9771308324006-74

Sayfa Sayısı: 60

Ebad: 23x22 cm

Temrin 77. Sayısı ile bir kez daha okurlarıyla buluşuyor. Sizlerin de bilgisi dahilinde olduğu üzre, dergimiz; ulusumuz için önem ve anlam ifade eden ülkelerin kültürel, sanatsal ve siyasal tarihleri ile ilgili kapsamlı dosyalar oluşturup, özel sayılar hazırlayarak istifadenize sunmaya devam etmektedir. Bu derinlikli ve titiz çalışmalarımızı yaparken, işlenen konu hakkında yetkin yazar ve araştırmacıların kalem ve birikimlerini değerli yazı ve makaleler olarak arşivinize sunmanın gayretini bu sayımızda da sürdürdük.

Edebiyatımızda şiir alanının sanatsal önemini gözeterek, şair seçiminde seçici davranmayı devam ettirmekteyiz. Sizlere bu sayımızda sunduğumuz tek şiir, Yasin Gedik’in Ölmeye yakın sevmeye uzak başlıklı dizeleri.

Bu sayımızda Kazak ulusunun sanat ve düşünce alanında iz bırakan önemli şahsiyetlerini hayatları ve eserleri üzerine yazılan yazı ve yapılan değerlendirmeler, kıymetli yazar ve çevirmenlerin emeğiyle sizlere ulaşıyor.

Altı Alaş’ın Aslanı Äliyxan Bökeyxan başlıklı yazıyı Aşur Özdemir, Tarihi romanlarda “belge” ve “fiksiyon” kavramları adlı yazıyı da Dr. Halit Aşlar kaleme aldı. Kayırbek Kemenger’in Alaş rönesansının lideri Alihan Bökeyhanulı, N.B.Bauenov’un Alaş millî mücadelesi ve kazak aydınları başlıklı yazılarının çevirisi Ömer Küçükmehmetoğlu imzasını taşıyor. Çağdaş kazak nesrindeki ebedî devlet düşüncesi adlı Güljahan Orda’ya ait yazının çevirmeni Hamza Öztürkçü.

Geçen sayılarımızdan hatırlayacağınız üzre, masal derlemeleriyle karşınızda olmuştuk. Bu defa Kazak kültüründen bir örnek ile yayınımızı sürdürüyoruz. Simağul Mağul’un Külden eşek adlı masalını Aşur Özdemir çevirisiyle sunuyoruz.

Jiyenğalıy Tilepbergenulı’un Zavallı Halkım, Goşke Kemeñgerulı’nin Sömürgecilik manzaraları (eski hayattan) ve Sımağul Sadwaqasulı’nin Salmakbay ile Makambet başlıklı yazılarını dilimize Aşur Özdemir çevirdi.

Dergimizin yeni kitap tanıtımlarını siz okurlarla paylaşan köşemiz Künye, Fatma Türkdoğan tarafından hazırlandı.

  • YAKINDA

Haberdar Olun!

Copyrights © 2017 Ferfir.